آیا طریقه نگهداری پسته خشک را می دانید؟

طریقه نگهداری پسته

پسته تازه در زمان کوتاهی مصرف می شود و قابلیت نگهداری به صورت تازه را ندارد. اما پسته خشک را می توانید برای مدت زمان بیشتری نگهداری کنید. طریقه نگهداری پسته خشک چندان دشوار نیست ولی باید موارد مهمی را در نظر داشته باشید.

درجه حرارت نگهداری از پسته

افزایش درجه حرارت محل نگهداری پسته خشک موجب افزایش رشد و فعالیت حشرات روی پسته ها می شود. از طرفی گرمای زیاد تولید قارچ ها را افزایش می دهد و روند خرابی محصول را با سرعت بیشتری به پیش می برد.

طریقه نگهداری پسته و رطوبت

رطوبت عامل اصلی فعالیت موجودات زنده است. اگر رطوبت نسبی انبار محل نگهداری محصول بیش از ۶۵ درصد باشد، فعالیت موجودات زنده در محیط بیشتر می شود. رطوبت و دما هر دو روی نگهداری پسته خشک تاثیر معکوس دارند. محل نگهداری پسته باید دارای تهویه مناسب باشد. طریقه نگهداری پسته در خانه بسیار ساده تر است. می توانید پسته خریداری شده را در ظروف در بسته به مدت طولانی نگهداری کنید.

نگهداری از پسته و دوری از آفات

حشرات علاقه زیادی به مواد انباری دارند. آفات و حشرات در انبارها به وفور دیده می شوند و کیفیت محصول را به شدت کاهش می دهند. سالانه زیان های زیادی به محصولات پسته کشور وارد می شود که در اثر طریقه نگهداری پسته به صورت غیر صحیح می باشد. آفات و حشرات از موجودات زنده هستند و برای زندگی نیاز به گرما و رطوبت دارند.

نمونه برداری از محصولات انباری در بازه های زمانی و کنترل دائمی دما و رطوبت انبار یک راه ساده برای پیشگیری از حمله حشرات به محصول پسته است. برای اینکه محصول عاری از آفات باشد رسیدگی دائمی و سرکشی به محصول انباری الزامی است.

خطرناک ترین مشکل پسته انباری

اگر طریقه نگهداری پسته خشک را بدانید می توانید محصول سالم و با کیفیت را برای فروش در اختیار داشته باشید. پسته های آفت زده مناسب فروش نیستند و قیمت پایین تری دارند. اما یک مشکل جدی پسته ها را تهدید می کند و آن قارچ پسته است. در صورتی که شرایط محیط برای رشد قارچ ها مساعد باشد، به سرعت رشد و نمو می کنند.

قارچ ها می توانند سم آفلاتوکسین تولید کنند و پسته مقوی و مغذی را تبدیل به ماده ای مسموم و ناسالم کنند. آفلاتوکسین یکی از سموم خطرناک است. اگر دمای محیط بالاتر از ۲۰ درجه و رطوبت بالای ۷۵ درصد باشد، خطر قارچ محصول را تهدید می کند.

کنترل دما، رطوبت و دفع آفات موثرترین راه برای نگهداری از محصول پسته به مدت طولانی تر است. طریقه نگهداری پسته در خانه به دلیل حجم کمتر بسیار ساده تر است. پسته را در ظرف درب دار قرار داده و در محل خنک نگهداری کنید. اگر فضای آشپزخانه گرم است می توانید پسته را در یخچال به مدت طولانی تری نگهداری کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *